top of page
Vyhledat

Šaman Robinson, jeho překladatel a jeho ilustrátor


 


Planeta9 miluje Kima Stanleyho Robinsona. Miluje ho už dlouho, naprosto přesně se tento jednostranný vztah datuje do doby, kdy jsme četli Rudý Mars, první knihu jeho marťanské trilogie. Knihu, která je stále aktuální, navzdory tomu, že naše poznání Marsu se posunulo vpřed o světelné roky. Robinson klade ty správné palčivé otázky, jak se budeme chovat na nových světech. A dává znepokojivé odpovědi.

Poznámka pod čarou říká, že se snad výhledově pustíme do reedice a doplnění celé trilogie.


Šaman se vymyká našemu i Robinsonovu obvyklému vesmírnému nastavení. Je to vzrušující příběh, a pro čtenáře přináší dobrodružství, akci, sex, a v neposlední řadě poměrně přesné popisy života našich předků. Pro překlad do českého jazyka ale Robinson nastražil kdejakou léčku a past, používá podivné výrazy pocházející z baskičtiny. Přeložit popis prostého úkonu, jako například rozdělávání ohně, vyžaduje znalosti na úrovni etnografa a skautského rovera v jednom. Nejen Planeta9, ale především všichni čtenáři, měli úžasné štěstí, že se překladu ujal Pavel Bakič. Jeho překlady jsou krásné a věrné, jev téměř nemožný, a jeho překladatelský jazyk lehký a přesný. Číst knihu v jeho překladu je stejná radost, jako číst ji v originále. Za Planetu9 jsme šťastní, a myslíme, že vy budete také.


Od začátku jsme věděli, že jediný, kdo může nakreslit obálku, je Kuba Kupčík. Osobně ho považujeme za druhého Zdeňka Buriana, nikdo druhý dnes nedokáže nakreslit pravěká zvířata, ostatně i současná, jako Kuba. I když to neví, uvádí mě v úžas a zahanbení pokaždé, když se vidíme. Tím, kolik času a úsilí věnuje přípravě každého obrázku, kolik skic si nakreslí, jen tak, aby přišel na správný úhel, nebo vím já co vlastně. Šaman je zatím jediná planetární kniha, která bude obsahovat ilustrace.


Tihle pánové dohromady v jednom svazku, to je něco - nevídaného v planetárním měřítku :-)
https://www.planeta9.cz/saman

191 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Ideál krásy

Comments


bottom of page