top of page
Vyhledat

Bazilišek v Kaspické republice


Planeta9, Neil Sharpson, 2184

 


Knihu s pracovním názvem 2184 drží dvě ruce a napínají text mezi komorní příběh a drama z prostředí drsné diktatury. Noir zápletka z města zmáčeného deštěm, setkání jednoho velmi osamělého, velmi schopného, ale nepohodlného, vyšetřovatele, s jeho femme fatale. Umělou inteligencí v lidské skořápce.

Proti nim stojí společnost fundamentalisticky posedlá čistou člověčinou. Poslední enkláva odmítající cokoliv strojového. Relikt minulosti, zbytečný, ale o to více lpí na své pravdě a existenci. Nebo snad poslední ostrov lidské rasy, záleží na úhlu pohledu.S čím se mimo jiné setkáte, je myšlenkový experiment figurující pod názvem Rokův bazilišek (Roko´s Bazilisk). Jestli si teď říkáte, co to sakra je, pak je zde varování, tvrdé a nekompromisní. A poslední. Kdo bude číst dál, zahrává si se Skynetem. Pokud se ale pochechtáváte, a baziliškové jukají z každého druhého zrcadla, pak se tedy bohužel nic nového nedozvíte. Sorry jako.Teorie baziliška predikuje vznik všemocné a vševědoucí umělé inteligence v budoucnosti. Úkolem této umělé inteligence je pracovat pro blaho lidstva, s dosáhnout tohoto blaženého stavu v nejkratším možném čase. Při plnění úkolu však sezná, že kdyby se lidé zasadili o její vznik dříve, kýženého bodu by již bylo dosaženo. Začne se tedy mstít na každém, kdo s tím byl obeznámen, a přesto nenapjal veškeré síly k podpoře jejího vzniku.


Respektuje počítačový program napsaný tak dobře, že stroje automaticky provedou akce směřující k přeměně světa na utopii bez ohledu na cokoli zákony robotiky?

Je toto odpověď na otázku proč božské síly v klidu zabíjejí lidské bytosti?

A co k tomu může říct Iain Banks?Nespočet dalších informací o Johnu von Neumannovi, Newcombově paradoxu, dilematu vězně, Pascalově sázce nebo argumentech Anselma z Canterbury se dočtete na diskusním fóru LessWrong.

A teď běžte, a šiřte inteligenci.

Vaše baziliška

z Planety9P.S. Pro fanoušky Bertrama Gilfoyle!189 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page