top of page
Vyhledat

Nové objevy


Jedna z misí Planety9 je objevování neznámého.

Nových knih a autorů, o kterých zatím nebylo v systému planety3 ani stopy. A přesto jsou:

a) inspirativní

b) zábavní

c) originální

d) divní


Mohou být dávno mrtví.
To není na závadu, ostatně jeden z kamarádů se mi konstantně posmívá, že poslouchám samé mrtvoly.

https://www.youtube.com/watch?v=xQtXsp4tIbw


Nebo jsou velmi čerství a ztracení v tunách balastu.


Planeta9 stojí na čtenářském vkusu nás dvou, a s tím se současná tvorba z velké části míjí. Skvělých autorů a knih nemůže být hodně, výjimečná kvalita je prostě výjimečná. Je těžké ji najít, nebo získat, a někdy i poznat. A někdy se nedokážu zbavit dojmu, že i autor píše podle manuálu na prodejní bestseller, ale nemá, co by řekl, a chce se mi nabídnout království za jednu jiskřivou myšlenku.

 

Letos se z neznáma objeví dvé nová vesmírná tělesa a jedno fantastické.

Nevětší gravitační, i jiný potenciál, má kniha Hrdinové umírají, mix sci-fi a fantasy světa. V tom prvním je perfektně promyšlená kastovní společnost, která je znuděná a ukájí se dekadentní zábavou. V tom druhém jednají, bojují, intrikují, a milují, hrdinové jako z osmdesátkového filmu o Conanovi, který natočil David Fincher. Jestli dosud nejste obeznámeni s personifikací osvíceného diktátora, zde se vám jí dostane vrchovatě. Proti němu stojí náš hrdina. Náš Hrdina. Budete ho obdivovat, milovat a nenávidět. Budete chtít být jako on.


Pak se v naší soustavě zjeví Znamení Štíra. V tomto díle není jeden zvrat na konci, jak velí dobrá tradice, ale - několik zvratů v několika dějových liniích. Budoucnost podle Gavina Smitha je hluboce zneklidňující a stejně tak lákavá. Sekunduje jí zdatně výprava do minulosti, která plave v krvi Piktů. Jejich vlastní, i cizí. Nad tím vším se vznáší post-humanoidní civilizace v budoucnosti velmi, velmi vzdálené.


Nakonec to bude neuvěřitelné dobrodružství města Mordew. Vypadá to tam na první pohled pohádkově, Opak je pravdou. Neuvěřitelně brutální a krutá realita obestírá celé město. Kniha je nádherná a niterná, a skvěle napsaná viktoriánská gotická fantasmagorie.


Jen doufáme, že neskončíme celoplanetárním bankrotem.


325 zobrazení2 komentáře

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page