top of page
Vyhledat

Nové objevy


Jedna z misí Planety9 je objevování neznámého.

Nových knih a autorů, o kterých zatím nebylo v systému planety3 ani stopy. A přesto jsou:

a) inspirativní

b) zábavní

c) originální

d) divní


Mohou být dávno mrtví.
To není na závadu, ostatně jeden z kamarádů se mi konstantně posmívá, že poslouchám samé mrtvoly.


Nebo jsou velmi čerství a ztracení v tunách balastu.


Planeta9 stojí na čtenářském vkusu nás dvou, a s tím se současná tvorba z velké části míjí. Skvělých autorů a knih nemůže být hodně, výjimečná kvalita je prostě výjimečná. Je těžké ji najít, nebo získat, a někdy i poznat. A někdy se nedokážu zbavit dojmu, že i autor píše podle manuálu na prodejní bestseller, ale nemá, co by řekl, a chce se mi nabídnout království za jednu jiskřivou myšlenku.

 

Letos se z neznáma objeví dvé nová vesmírná tělesa a jedno fantastické.

Nevětší gravitační, i jiný potenciál, má kniha Hrdinové umírají, mix sci-fi a fantasy světa. V tom prvním je perfektně promyšlená kastovní společnost, která je znuděná a ukájí se dekadentní zábavou. V tom druhém jednají, bojují, intrikují, a milují, hrdinové jako z osmdesátkového filmu o Conanovi, který natočil David Fincher. Jestli dosud nejste obeznámeni s personifikací osvíceného diktátora, zde se vám jí dostane vrchovatě. Proti němu stojí náš hrdina. Náš Hrdina. Budete ho obdivovat, milovat a nenávidět. Budete chtít být jako on.


Pak se v naší soustavě zjeví Znamení Štíra. V tomto díle není jeden zvrat na konci, jak velí dobrá tradice, ale - několik zvratů v několika dějových liniích. Budoucnost podle Gavina Smitha je hluboce zneklidňující a stejně tak lákavá. Sekunduje jí zdatně výprava do minulosti, která plave v krvi Piktů. Jejich vlastní, i cizí. Nad tím vším se vznáší post-humanoidní civilizace v budoucnosti velmi, velmi vzdálené.


Nakonec to bude neuvěřitelné dobrodružství města Mordew. Vypadá to tam na první pohled pohádkově, Opak je pravdou. Neuvěřitelně brutální a krutá realita obestírá celé město. Kniha je nádherná a niterná, a skvěle napsaná viktoriánská gotická fantasmagorie.


Jen doufáme, že neskončíme celoplanetárním bankrotem.


337 zobrazení2 komentáře

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2 Comments


Dobrý den,

moc hezké věci připravujete. Chtěl bych se zeptat, zda uvažujete i o pokračování Psí vojáci. https://www.amazon.com/gp/product/1800241542?ref_=dbs_m_mng_rwt_calw_thcv_1&storeType=ebooks Díky

Like
Replying to

Dobrý den,

omlouvám se, že píšu až teď, nějak ty zprávy ztrácím. A některé opět nalézám :-) Tuhle knihu jsme před časem četli, a upřímně, nebyli jsme z ní tak nadšení, jak jsme čekali. To bude asi jádro problému, čekali jsme od ní - příliš mnoho. To pak není možné nebýt zklamán. Určitě se k ní chci vrátit a dát jí ještě šanci.

Pokud bychom ji vzali na milost, vyvstává ještě jeden problém. Milan Pohl, který aktuálně překládá Tchaikovského, je poměrně hodně vytížený. Jak už dobří překladatelé bývají. Překládá trilogii Architekti, uvažujeme o reedici Shadow of the Apt, má další projekty pro jiná nakladatelství. Nejsem si jistá, jak to všechno dokážeme sladit. Bear Head tedy nemá největší šance, ale -…


Like
bottom of page