top of page

Čchen Čchiou-fan

Příběh

Čchen Čchiou-fana

sestavila

Planeta9

Čchen Čchiou-fan se narodil v roce 1981 v čínském městě Šan-tchou. (V souladu s čínskými zvyklostmi se příjmení pana Čchen píše jako první. Někdy používá anglické jméno Stanley Chan.)

Vystudoval Pekingskou univerzitu s titulem z literatury a výtvarného umění a marketingovou komunikaci na Hongkongské univerzitě a univerzitě Čching-chua. Pracoval pro společnosti Baidu a Google China. Od roku 2017 se věnuje psaní na plný úvazek. Knihy Čchena Čchiou-fana jsou označované jako "sci-fi realismus", složité a napínavé příběhy zaměřují se na vnitřní boj jednotlivce se společností v době zrychlených změn.

Vyrostl poblíž čínského města Kuej-jü, kde se nachází největší recyklační centrum elektronického odpadu na světě, oblast, kterou OSN označila za "ekologickou katastrofu". Zážitky z této oblasti inspirovaly knihu Silikonový ostrov. V této knize se vzácnou intenzitou vykresluje dobu blízké budoucnosti, které se možná dotýká ještě našich životů. Ekologická destrukce způsobená invazí kapitálu, splynutí člověka a stroje, i rostoucí napětí uvnitř společnosti, to jsou procesy, které podle Čchena Čchiou-fana začínají utvářet svět. Zatím nepředstavitelnou podobu světa, v němž integrace lidí a stroje zažívá vzestup i pád současně, propojení těla a techniky vytvářejí epos zla a naděje.

Čchen Čchiou-fan publikoval svou první povídku v roce 1997 v Science Fiction World, největším čínském sci-fi časopise. Krátká beletristická díla získala tři ceny Galaxy Award za čínskou science fiction a dvanáct cen Nebula Award za science fiction a fantasy v čínštině. Kniha "Ryba z Lijiangu" získala v roce 2012 cenu za nejlepší krátkou formu v soutěži Science Fiction & Fantasy Translation Awards. Jeho povídky byly publikovány v časopisech Fantasy & Science Fiction, MIT Technology Review, Clarkesworld, Year's Best SF, Interzone a Lightspeed a také ve vlivném čínském sci-fi časopise Science Fiction World. Jeho díla byla přeložena do němčiny, francouzštiny, finštiny, korejštiny, češtiny, italštiny, japonštiny a polštiny a dalších jazyků.

V současné době pracuje na sbírce šesti povídek o vztahu mezi lidmi a umělou inteligencí. V září 2021 vyjde kniha, kterou píše Čchen Čchiou-fan, vědec Li Kchaj-fu a umělá inteligence, AI 2041: Ten Visions for Our Future (Umělá inteligence 2041: Deset vizí naší budoucnosti).

Chen Quifan
bottom of page