top of page

Adrian Tchaikovsky

Příběh

Adriana Taikovského

sestavil

Martin Šust

Anglický autor fantastiky, vlastním jménem Adrian Czajkowski, narodil se 14. června 1972 ve vesnici Woodhall Spa ležící v hrabství Lincolnshire. Vystudoval zoologii a psychologii na univerzitě v Readingu, aby se z důvodů nejasných dokonce i jemu samotnému následně stal soudním vykonavatelem sloužícím v současnosti v Leedsu, kde také žije spolu se svou manželkou a synem. Ve volném čase se věnuje hraní RPG her a amatérskému divadlu. Jméno si pro autorské účely pozměnil v obavě před špatnou výslovností.

Po patnácti letech marných pokusů publikovat nakonec oprávněně vzbudil pozornost čtenářů obsáhlou desetisvazkovou sérií Stíny vědoucích: Empire in Black and Gold (2008, česky Impérium černé a zlaté, Zoner Press, 2010), Dragonfly Falling (2009, česky Pán Vážky, Zoner Press, 2012), Blood of the Mantis (2009, česky Krev Kudlanky, Zoner Press, 2014), Salute the Dark (2010), The Scarab Path (2010), The Sea Watch (2011), Heirs of the Blade (2011), The Air War (2012), War Master's Gate (2013) a Seal of the Worm (2014), čtivou a čistě dobrodružnou fantasy, kterou od záplavy konkurenčních sérií odlišuje zasazení do steampunkových kulis a především originální prvek ve formě různých hmyzích vlastností, jež jsou zde propůjčeny jednotlivým lidským národům. Není tedy divu, že největší nebezpečí hrozí ze strany expanzívních militantních Vos, jejichž rozpínající se říše pohlcuje okolní mírumilovnější země. Početné, dodnes publikované kratší příběhy ze stejného prostředí publikoval v povídkových sbírkách Spoils of War (2016) a Time for Grief (2017). České vydání série se bohužel díky nízkým prodejům zastavilo u třetího svazku, na vině byla patrně nedbalá redakční práce úvodního svazku série a příliš dlouhé rozestupy ve vydávání jednotlivých dílů.

Druhým autorovým obsáhlejším dílem je fantasy trilogie Echoes of the Fall, tvořená romány The Tiger and the Wolf (2016), The Bear and the Serpent (2017) a The Hyena and the Hawk (2018). Její hrdinkou je dcera náčelníka klanu Vlků, jenž si v nadcházející válce hodlá podrobit celý sever. Matkou mladé Maniye je ale královna Tygrů, odvěkých nepřátel klanu Vlků. Ve snaze zachovat si zakázanou schopnost měnit se do podoby Vlka i Tygra se z dívky stává vyvrhel a zároveň důležitá figurka v otcových politických machinacích. Veškeré klanové třenice však zastíní blížící se příchod pradávného a nesmiřitelného nepřítele. Druhý díl trilogie získal Cenu Roberta Holdstocka pro nejlepší fantasy román roku 2017.

Jen co Tchaikovsky uzavřel svou druhou fantasy sérii, začal psát novou. Úvodní díl série After the War: Redemption's Blade (2018) se odehrává deset let po zničujícím návratu krutého poloboha, jenž v čele armády monster a nemilosrdných válečníků zpustošil a vyplenil mnohá města i celá království. Se štěstím ho zastavila až hrstka hrdinů, a to jen za pomoci několika zrádců z řad nepřátelských vojáků. Po válce je však země stále plná vzájemné nevraživosti a nedůvěry, což budou přeživší překonávat jen s krajními obtížemi a cesta k vytouženému poklidu tak bude zřejmě dlouhá.

Přestože většinu autorova díla tvoří knižní série, Tchaikovsky publikoval také několik samostatných románů. Obsáhlá fantasy Guns of the Dawn (2015) je lehkým, ale vcelku osobitým příběhem zasazeným do pseudonapoleonského prostředí, v němž se dvě donedávna v míru žijící říše dostanou do válečného konfliktu poté, co je král jedné z nich svržen a zabit revolucionáři. Vleklý a nesmyslně krvavý konflikt si nakonec vyžádá tolik obětí, že jsou do boje nakonec povolány dokonce i ženy. V románu Children of Time (2015, česky Děti času, Triton 2018) Tchaikovsky překvapil příklonem k science fiction, což mu vyneslo respektovanou Cenu Arthura C. Clarka. Zbytky lidstva zde opouštějí umírající Zemi a vyrážejí po stopách svých předků, aby na konci dlouhé pouti nalezli terraformovanou a k novému životu skvěle uzpůsobenou planetu, jež slibuje nový ráj. Jak záhy poznají, nový domov na ně zdaleka nečeká s otevřenou náručí.

Ve fantasy Spiderlight (2016) má k zastavení odvěkého boje mezi silami světla a temnot dojít po naplnění proroctví, dle kterého ukončí válku skupina vyvrhelů vedená velekněžkou chrámu, jehož kněží stojí v boji proti zlu od nepaměti. Samostatně vydaná novela Ironclads (2017, česky Ocelová šlechta, Planeta9, 2019) sleduje jednotku vojáků vyslanou za nepřátelské linie s úkolem najít pohřešovaného člena mocného rodu, kterého měl jako jednoho z „Potomků“ ochránit nepřemožitelný bojový oblek. Hrdinou románu Dogs of War (2018) je geneticky vytvořený Bioform, součást vražedné smečky bojových psů. Svého pána poslouchají na slovo a neváhají pro něj zabíjet nepřátele v jakémkoli počtu. Kratší práce mimo cyklus Stínů vědoucích autor shrnul do sbírky Feast and Famine (2013), která aktuální výčet jeho bibliografie prozatím uzavírá.

Přestože je Adrian Tchaikovsky plodným autorem takřka ryze zábavné fantastiky, ve které není o akční scény zpravidla nouze, snaží se v ní přicházet se zajímavými a inovativními prvky, díky nimž stojí jeho tvorba za pozornost.

bottom of page